Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr 360/2023 Va rog sa-mi spuneti daca legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr 360/2023 Va rog sa-mi spuneti daca legea nr.360/2023 ...

Legea nr 360/2023

Va rog sa-mi spuneti daca legea nr.360/2023 prevede acordarea unui procent din pensia sotului decedat in conditiile in care care sotia supravietuitoare isi pastreaza si pensia proprie, asa cum era prevazut in legea pensiilor nr.127/2019.

Va multumesc.
Va multumesc. Mamei mele i s-a spus de la casa de pensii ca sotul supravietuitor are dreptul la 1/4 pensia sotului decedat in conditiile in care isi mentine si pensia care i se cuvine de drept!
Persoana care i-a dat o astfel de informatie nu stapaneste legislatia pensiilor publice.
Carp Mircea, utilizator
Are alt cuantum acel ajutor ..daca cititi legea mentionata mai sus , veti vedea ca este o suma fixa.
Cornel Vasile, Consilier juridic