Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul Pensie Salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul Pensie Salariu

Pensionar partial anticipat in baza unei decizii medicale din MAPN. Ma pot angaja cu contract individual de munca la patron in baza noii legi pe 2024?Mentinez ca nu am nici un grad de invaliditate.Pensionat Militar.Multumesc!
Dragan Marian, utilizator
Sunteti pensionar militar?
Da pensionat Partial Anticipat.Pensionar Militar
In baza articolului 18 alin 1 lit B din legea 223/2015 privind pensiile militare de stat
Dragan Marian, utilizator
Legea 223/2015
Articolul 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
Sa inteleg ca pot daca SE platesc taxele la stat(CAS + taxa pensie).Va multumesc mult!

Carp Mircea a scris:

Legea 223/2015
Articolul 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;

Da.