Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Am o vechime de 6 ani in specialitatea ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Am o vechime de 6 ani in specialitatea studiilor si ...

Buna ziua, Am o vechime de 6 ani in specialitatea studiilor si sunt functionar public - functie de execuție. Se poate prin Detașare sa merg pe o functie de director executiv adjunct? Conform legislației stiu ca pentru director este nevoie de 7 ani vechime. Se poate sa fac detașarea, si apoi la instituția respectiva sa fiu director, prin numire temporara.., sau altceva?
Va Multumesc!
Detașarea se poate dispune pe o funcție publică de conducere sau din categoria înalților funcționari publici, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 509 C., dacă funcționarul public îndeplinește condițiile pentru ocuparea funcției publice, conform fișei postului, în condițiile legii.