Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Sunt în concediu creștere copil, pot să ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Sunt în concediu creștere copil, pot să realizez ...

Bună ziua. Sunt în concediu creștere copil, pot să realizez venituri(10000 lei) angajându-mă la o altă firmă pe o perioadă determinată(3-4 luni) fără să fie afectat concediul de creștere copil. Mulțumeasc
Pe durata CCC puteti realiza, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 8 ori cuantumul minim al indemnizației minime ( 2,5 la valoarea indicatorului social de referință).

ISR x 2.5 = Indemnizația (minimă) de creștere a copilului
598 lei x 2.5 = 1.495 lei.

8 x 1.495 = 11.960 de lei , cuantumul veniturilor nete care se pot realiza intr-un an calendaristic pe durata CCC fara sa pierdeti indemnizatia

Ceea ce inseamna:
996 lei net/luna = 1703 lei brut/luna ..echivalent cu un c.i.m. cu timp partial de maxim 4 ore/zi
Cornel Vasile, Consilier juridic