Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Restituire amenda achitata In cazul in care instanta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Restituire amenda achitata In cazul in care instanta hotaraste ...

Restituire amenda achitata

In cazul in care instanta hotaraste inlocuirea pv de contraventie cu avertisment, fara sa dispuna si restituirea sumei achitate ( desi s-a solicitat), cum se procedeaza pt recuperarea banilor ?
Multumesc
După ce aveți o hotărâre definitivă o legalizati și depuneti o cerere de restituire a sumei plătite, însoțită de o copie a acelei hotărâri la administrația financiară din primăria de care aparțineți.
Unele pareri sustin necesitatea unei cereri de completare dispozitiv pe motiv ca primaria poate refuza returnarea banilor cat timp instanta nu a precizat expres acest lucru
Cum se petrec lucrurile in realitate?

latka a scris:

După ce aveți o hotărâre definitivă o legalizati și depuneti o cerere de restituire a sumei plătite, însoțită de o copie a acelei hotărâri la administrația financiară din primăria de care aparțineți.

În realitate se petrec cum v-am precizat, conform art. 168 din codul de procedură fiscala. Dacă instanța modifica sancțiunea principala contravențională din amenda, în avertisment (hotărâre definitivă) este evident ca e o suma plătită fără o baza legală și trebuie restituita.
latka, utilizator