avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol publicat astăzi ...

Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol publicat astăzi pe avocatnet.ro în legătură cu, condițiile de pensionare ale unei persoane cu handicap în urma publicării ordinului ANPDPD 8872/2024 și a art.58 din legea 263/2010.Noile condiții se aplica ptr obținerea drepturilor de pensie VIITOARE ale unei persoane cu handicap sau și persoanelor cu handicap care sunt DEJA in drepturile de pensie pe ordinele mai vechi ale ANPDPD și conform ACELEIAȘI legi 263/2010?! Vă rog aștept niste clarificări?! Să înțeleg că această autoritate a dat ordinul ptr cele 5 luni de zile rămase ale legii263/2010?!Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2024
Iorga Niculai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:11, 26 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordinul se aplica pentru situatiile aparute dupa intrarea lui in vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt pers.cu handicap gr.grav. la 16 ani n-am mai ... gigif gigif Buna ziua. Sunt pers.cu handicap gr.grav. La 16 ani n-am mai mers si in anul 1986 am fost angajat. In anul 1998 m-am pensionat medical gr.1,avand o vechime de ... (vezi toată discuția)
Pensia in baza art 58 din legea 263/2010 Lentian Lentian Buna ziua, Ma adresez dumneavoastra in speranta obtinerii unor lamuriri in ceea ce priveste aplicarea prevederilor art 58 din legea 263/2010 privind sistemul ... (vezi toată discuția)
Handicap preexistent calitãþii de asigurat, data ieºirii la pensie Victor26 Victor26 Sunt nascut in 26.07.1963. Am un handicap grav de la varsta de 8 luni.Lucrez de la 01.09.1988 in meseria de inginer mecanic.Cand am dreptul sa imi inaintez ... (vezi toată discuția)