Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol publicat astăzi ...

Bună seara.Am o întrebare vizavi de un articol publicat astăzi pe avocatnet.ro în legătură cu, condițiile de pensionare ale unei persoane cu handicap în urma publicării ordinului ANPDPD 8872/2024 și a art.58 din legea 263/2010.Noile condiții se aplica ptr obținerea drepturilor de pensie VIITOARE ale unei persoane cu handicap sau și persoanelor cu handicap care sunt DEJA in drepturile de pensie pe ordinele mai vechi ale ANPDPD și conform ACELEIAȘI legi 263/2010?! Vă rog aștept niste clarificări?! Să înțeleg că această autoritate a dat ordinul ptr cele 5 luni de zile rămase ale legii263/2010?!Mulțumesc
Iorga Niculai, utilizator
Ordinul se aplica pentru situatiile aparute dupa intrarea lui in vigoare.