Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Avem o hotarare in care se spune ca pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Avem o hotarare in care se spune ca pensia de intretinere ...

Buna ziua. Avem o hotarare in care se spune ca pensia de intretinere "se va achita până la majoratul minorului sau până la intervenirea unei alte cauze de modificare ori încetare a obligaţiei de întreţinere" Ce trebuie sa facem in cazul in care adolescentul este inscris intr-o forma de invatamant la implinirea varstei de 18 ani?
Fiul dvs va formula acțiunea in nume propriu, ca reclamant datorita faptului ca este major.Va solicita obligarea tatălui la plata pensiei pana la finalizarea studiilor universitare dar nu mai mult de 26 de ani.
Adolescentul face 18 ani in mai si este in clasa a 11-a de liceu.Deoarece pana primim o hotarare am constatat ca dureaza cateva luni, pot face eu cererea de acum, in numele lui ?
Nu este posibil...
Pensie se va primi de la data depunerii cererii, deci nu se pierde nimic. Sa o depună în mai.

gi-jane2 a scris:

Pensie se va primi de la data depunerii cererii, deci nu se pierde nimic. Sa o depună în mai.

Multumesc.