avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revenire de la pensie de urmas la pensie pentru limita ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revenire de la pensie de urmas la pensie pentru limita de varsta

Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati in legatura cu urmatoarea situatie:
- mama mea a iesit la pensie pentru limita de varsta si, dupa decesul tatului meu (fost militar M.Ap. N.), a optat pentru pensia de urmas;
- este posibil sa se revina la pensia pentru limita de varsta (din sistemul public de pensii CNPP)?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2024
giocont, utilizator
Cel mai recent răspuns: giocont , utilizator 14:42, 27 Martie 2024
Poate trece oricand doreste inapoi de la pensia de urmas, la pensia proprie.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas Emilia36 Emilia36 Mama mea, in varsta de 73 de ani, a optat, dupa decesul tatalui meu la pensie militara de urmas, pentru ca aceasta era putin mai mare decat pensia ei.Acest ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru bunica mea cel_mai_nou_utilizator cel_mai_nou_utilizator stiu ca nu am voie sa repostez dar incerc, am postat aseara si cred ca nimeni nu a apucat sa-mi vada intrebarea :( buna ziua ! povestea incepe asa .... In ... (vezi toată discuția)
Pensie militara de urmas coldea_zoe coldea_zoe ma numesc zoe sunt din cluj si in momentul de fata sunt in pensie gradul 2 de boala si am optat pentru pensia sotului meu decedat , fost ofiter ,benefind ... (vezi toată discuția)