Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor pentru traducere platite partial, ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor pentru traducere platite partial, volum publicat

Buna ziua,
Am un contract pentru cesiunea drepturilor de autor cu o editura (nu am PFA, sunt persoana fizica), pentru traducerea unei carti.
Editura nu a platit integral tariful pentru traducere, dar a publicat volumul tradus fara sa ma anunte si fara sa imi ceara acordul pentru eventualele modificari facute pe text. Nici nu mai raspunde la mesaje. Au trecut 4 luni de la scadenta termenului de plata.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarele privinte:
- Pot reclama incalcarea drepturilor mele de autor daca editura mi-a platit partial tariful si a publicat traducerea fara acordul meu? Si daca da, unde pot reclama?
- Ce alte cai de atac mai am la dispozitie si ce despagubiri as putea cere? Editura a mai facut asta cu doua carti, atunci am crezut ca e o intamplare, dar vad ca e un obicei.

Editura isi bate joc de munca mea si cred ca trebuie sa inteleaga ca nu e acceptabil sa profite de o traducere spentru care nu au achitat integral drepturile de autor.

Va multumesc pentru sfaturi!
Ileana
Ileana2023, utilizator
analizati contractul de drepturi de autor cu un avocat specializat. nu aveti unde reclama, dar puteti deschide actiune in instanta pentru executarea contractului. in functie de clauze, puteti obtine plata restului tarifului, precum si penalitati de intarziere.