Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, am si eu o problema - refuz atribuții ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, am si eu o problema - refuz atribuții suplimentare

Buna ziua, am si eu o problema.
ma numesc sapunaru Cleopatra si sunt incadrata in functia de consilier autoritate tutelara in compartimentul de asistenta sociala al unei primarii . Din luna ianuarie 2023 colega mea s-a imbolnavit si se afla in concediu medical . De atunci eu am realizat si activitatile ei ftot sparand sa se intoarca la serviciu. Acum am aflat ca postul ei a fost declarat vacant din luna februarie 2023 si mie nu mi s-a comunicat acest lucru. Acum institutia vrea ca eu sa-i preiau atributiile colegei. Precizez ca am deja atributii pe mediu si oarecum biblioteca. Intrebarea mea este daca pot refuza aceste atributii si cum ar trebui sa procedez. va multumesc
De ce trebuie sa va comunice institutia asa ceva? Nu vad in lege unde exista aceasta obligatie.

Sunteti functionar pubic sau personal contractual ?
functionar public
Intrebarea mea este daca este legal sa indeplinesc doua norme pe asistenta sociala care implica un volum foarte mare de munca si responsabilitate , plus functia de responsabil de mediu. Chiar este legal sa indeplinesti atributii pentru 3 posturi pe un salariu? Pana unde se poate merge cu delegarea atributiilor. Sa tinem un salariat cu 4000 lei pt tot statul de functii atunci?
Sapunaru Cleopatra, utilizator