Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Am primit decizia de impunere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Am primit decizia de impunere

Buna ziua. Anul acesta când am primit decizia de impunere, mi s-a spus de la taxe și impozite ca trebuie plătit impozitul și pe canalizare și chiar de anul trecut este inclus acest impozit in decizia de impunere. Va rog sa ma lamuriti dacă este legal și in ce lege este menționat acest aspect. Va mulțumesc!
george-neagu, moderator
Canalizarea si tratarea apelor reziduale se poate finanta cu ajutorul unei taxe votate prin hotarare de consiliu local. Acea taxa va apare pe decizia de impunere. N-am de unde sa stiu daca consiliul local din localitatea unde stati d-voastra a votat sau nu o astfel de hotarare si daca este adoptata cu respectarea cerintelor legale in materie. Presupun ca da, dar d-voastra puteti sa cereti primariei sa va comunice copia hotararii de consiliu local prin care s-a adoptat taxa. Pana taxa nu e desfiintata de o instanta de judecata va trebui insa sa o platiti.