avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Renunțarea la a fi platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Renunțarea la a fi platitor de tva

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. O firma nou infiintata, fara activitate pana in prezent, s-a declarat din greseala, la infiintare, platitoare de TVA. In ce masura isi poate schimba optiunea initiala astfel incat sa devina neplatitor de tva? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:40, 1 Aprilie 2024
poate solicita iesirea de la TVA oricand in timpul anului fara probleme prin depunerea Declaratiei 700 la ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum trebuie să fie cererea? Sandu G Sandu G Am reactivat o firmă plătitoare de tva la registrul comerțului în august 2021 inițial înființată în 2006 Dar am avut surpriza să constat că la ... (vezi toată discuția)
Modificare din platitor in neplatitor tva carla.dinu carla.dinu Buna ziua.As dori sa aflu daca o societate comerciala prestatoare de servicii, infiintata acum 5 ani ca platitoare TVA poate sa devina neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social fara birou activitate FLORINSTEF FLORINSTEF buna ziua , vreau sa schimb sediul social din locuinta care am luat-o cu chirie, intr-o cladire de birouri, firma are ca obiect de activitatea vanzarea de ... (vezi toată discuția)