Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Caini comunitari liberi, politia nu face nimic
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Caini comunitari liberi, politia nu face nimic

Salut,
Ma aflu in Floresti, Cluj, o zona de duplexuri. Aici au fost mai multe incidente, in principal cu cateii comunitari.
Primul incident a fost cand cateii din zona rastoarna gunoaiele in strada principala - asta se intampala saptamanal.
Al doilea incident cand 2 catei fara stapan au atacat si omorat o caprioara in fata duplexului nostru.
A treilea incident a fost cand eu am gasit cateii care au atacat caprioara, am sunat sa ii ridice si mi-au zis ca o sa vina un ong sa ii ridice, dar ei tot acolo sunt.
Al patrulea incident care s-a intamplat azi a fost cand am iesit cu cainele la plimbare pe un deal visavi de drumu principal cu case, am fost intampinata de 4 dulai care se apropiau de mine latrand si numa eu stiu cum am fugit cu catelul de acolo. Am sunat la politia local again au zis ca o sa sune un coleg sa se ocupe. Nu m-a sunat nimeni inapoi si acum mi-e frica sa ies pe strada..din nou. Aici la Floresti cica nu au inca adapost pt cateii comunitari si nici personal care sa-i ridice. Desi am facut multe sesizari, nu s-a intamplat nimic si sincer is mega speriata.

Pot sa-i dau in judecata pt ca nu-si fac treaba? Pt ca nu ma simt in siguranta? Pt daune morale ca era sa ma muste cateii aia? Is satula de ei si de sesizarile lor.
politia locala se ocupa de oameni, nu de animale. la tara nu exista serviciu de ecarisaj (cu toate duplexurile, Floresti e o comuna, pana la urma)
In Cluj exista adaposturi pentru animale.Este Arca lui Noe,Centrul de Gestionare Câini Fără Stăpân Cluj Napoca,mai sunt si altele.Gasiti date de contact pe internet,sunati si vor veni sa-i ia.Sau daca nu,sunati la politia animalelor si se ocupa ei.