Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Obligatii declarative
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Obligatii declarative

O persoana juridica neplatitoare de tva face comert prin platforma emag si vinde produse si catre persoane fizice din bulgaria si ungaria.Ce obligatii declarative apar in plus?stiu ca daca se depaseste pragul de 10.000 eurp trebuie sa obtina un cod de tva.Din momentul obtinerii el va factura cu acel cod tva.Dar va fi obligat sa intocmeasca factura cu tva si sa plateasca acel tva?
george-neagu, moderator
dupa plafonul de 10.000 euro vanzari catre persoane fizice din UE , trebuuie sa-si ia cod special de TVA , se va inregistra in sistemul OSS ( One Stop Shop) la ANAF si va factura vanzarile catre PF din UE pe acel cod de TVA aplicand cota de TVA din tara de unde e clientul PF ( catre PF din Ungaria cu cota TVA din Ungaria , catre PF din Germania cu cota TVA din Germania etc ) si va plati acel TVA TRIM la ANAF . ( ANAF ulterior va vira mai departe catre Ungaria , Germania etc ) .