Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am observat că mulți avocați în acest grup susțin ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am observat că mulți avocați în acest grup susțin că probațiunea ...

Am observat că mulți avocați în acest grup susțin că probațiunea poate fi efectuată doar în țara de condamnare, ceea ce nu este adevărat. Conform informațiilor pe care le-am obținut recent, probațiunea poate fi realizată și în altă țară membră a Uniunii Europene, cu condiția să fiți rezident acolo.Vă încurajez să solicitați această opțiune consilierilor de probațiune; conform legislației europene, aceștia sunt obligați să vă transfere dosarul pentru a vă permite să efectuați probațiunea în țara de reședință.Vă mulțumesc pentru atenție și vă încurajez să împărtășiți orice experiențe sau informații suplimentare pe acest subiect.
..., cu condiția să fiți rezident acolo.
..., aceștia sunt obligați să vă transfere dosarul pentru a vă permite să efectuați probațiunea în țara de reședință.

Sunt mai multe conditii, vreo 10-12, nu doar conditia rezidentei.
Nu este chiar asa de simplu si nu exista o obligatie in acest sens, pentru ca in primul rand nu tine doar de consilierul de probatiune.

Ati auzit dvs ceva ceva, dar este doar partial adevarat. Imi pare rau ca trebuie sa completez ce ati scris dvs, dar aceasta posibilitate europeana ca sa zic asa, implica mai multe etape judiciare, recunoasteri si pronuntari de hotarari, corespondente si accepte din partea autoritatilor, precum si un dosar cu o serie de conditii de indeplinit din partea celui condamnat. Mai mult, in anumite situatii poate dura mai mult decat supravegherea in sine. Nu spun ca nu se poate. Se poate teoretic, dar nu este asa de simplu precum spuneti. Si ca sa nu va contrazic, da, merita incercat. Succes!
Se face cerere la tribunalul Bucuresti , 60 de zile este termenul iar daca dureaza mai mult timpul trece in favoarea condamnatului !
Dinulorenzo2425, utilizator