avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Îi pot cere vecinului sa taie un nuc aflat la 50 cm ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Îi pot cere vecinului sa taie un nuc aflat la 50 cm de gard? ...

Îi pot cere vecinului sa taie un nuc aflat la 50 cm de gard?
Vecinul are nevoie de aprobări? Unde se poate adresa?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:09, 28 Martie 2024
Puteti face asta dar depinde si daca dumnealui vrea...
Daca vrea... ii trebuie cel putin un drum lla primarie si unul la Directia agricola ( parca asa se scheama...) pentru aprobare, nucul fiind o specie protejata de lege si nu se taie cand vrei.
Gasiti aici detalii despre taierea unui nuc
[ link extern ]
Nu-l poate taia fara aprobare de la autoritati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un litigiu cu un vecin. am construit gardul dintre mine si ... Gicuta66 Gicuta66 Am un litigiu cu un vecin. Am construit gardul dintre mine si el, pe proprie cheltuiala, dar nu l-am putut termina pentru ca pe hotar a crescut un nuc. De fapt ... (vezi toată discuția)
Defrisare nuc ika ika Vreau sa tai un nuc ,problrma e ca am aflat ca e o lege speciala care reglementeaza taierea acestei specii.Nucul se afla in afara gardului care delimiteaza ... (vezi toată discuția)
Vecinul nu vrea sa taie un nuc rrobert rrobert Vecinul are un nuc situat la o distanta mai mica de 2m de zidul casei mele. Ramurile acestuia freaca acoperisul, iar ruperea uneia dintre acestea il poate ... (vezi toată discuția)