Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mă confrunt cu următoarea dilema. Mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mă confrunt cu următoarea dilema. Mama și tatăl ...

Buna ziua.
Mă confrunt cu următoarea dilema. Mama și tatăl meu au fost căsătoriți după care au decis să se despartă dar nu au divorțat. Tata a avut apoi alți copii ,3 la numar cu alta femeie. Tata decedând la 5 ani de la despărțirea de Mama mea, neavând nimic pe numele lui. Mama mea a decedat curând. Cei 3 copii cu drept de moștenire? La bunurile mamei?
Daca sunteti singurul copil al mamei iar la data decesului mamei aceasta era necasatorita (fostul sot fiind decedat inaintea ei iar ea nu s-a recasatorit) atunci mosteniti singur tot ce ramane in urma mamei.
Da, intrucat mama si tatal nu erau divortati, o mosteniti pe mama impreuna cu copii tatalui (daca au fost recunoscuti legal), care vor mosteni cota parte care ii revine tatalui dupa mama.
NU.
Bunurile mamei le moșteniți doar dvs. - singurul ei copil.
Pe mama/defuncta o moștenește copilul ei/al defunctei, nu copiii altei femei.

Pe tatăl defunct l-au moștenit: soția (= mama dvs. de care nu era divorțat) și cei PATRU copii ai lui/ai defunctului. (dacă or fi toți recunoscuți de tată).
Dar dacă el/defunctul nu avea NiMIC, atunci câte o cotă din NIMIC, tot NIMIC înseamnă pentru fiecare dintre moștenitorii lui.
romascanu, moderator
Mulțumesc pentru Răspuns. Sunt puțin confuz după ce am citit și celelalte comentarii.. Defuncta fiind văduva a achiziționat diferite proprietăți de-a lungul vieții.
Deci copii lui nu au drept de moștenire la ce a cumpărat mama mea pe tot parcursul vieții ei după moartea lui?
Moral nu ar trebui. Sau mă înșel?
Menționez că tatăl e mort de 50 de ani.
romascanu a scris:

NU.
Bunurile mamei le moșteniți doar dvs. - singurul ei copil.
Pe mama/defuncta o moștenește copilul ei/al defunctei, nu copiii altei femei.

Pe tata l-a moștenit soția (= mama dvs. de care nu era divorțat) și cei 4 copii ai lui/ai defunctului.
Dar dacă el nu avea NiMIC, atunci câte o cotă din NIMIC, tot NIMIC înseamnă.

Butoane33, utilizator
Tocmai de aceea am intervenit. Fiindcă ați primit un răspuns bun (de la MihailZC) și apoi unul aiurea.

Căsătoria mamei dvs. a încetat prin moartea soțului.
Tot ceea ce a dobândit mama dvs. - văduvă fiind - reprezintă bunurile ei proprii/patrimoniul ei. (n-aveau cum să fie bunuri dobândite în comun cu cineva/tata deja plecat pe lumea ailaltă - de unde nu s-a mai întors nimeni, nici să cumpere vreun bun, nici să pună vreo două cărămizi la ridicarea/dobândirea vreunei construcții).

Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una mai multe persoane în ființă.
Către cine, mai exact? Primele persoane chemate sunt rudele din clasa întâi de moștenitori = clasa descendenților.

Ai cui descendenți? Ai defunctei/ ai persoanei despre a cărei moștenire vorbim (că altfel, e plină lumea de descendenți ai cuiva). Întotdeauna, în materie de moștenire, ne referim la persoana decedată. Când spunem descendenți/rude, nu ne gândim la descendenții/rudele lui Ștefan Cel Mare, ci la ai/ale persoanei despre a cărei moștenire vorbim.

Mama dvs. are un singur copil (descendent) = dumneavoastră.
Ceilalți copii despre care ne-ați povestit sunt ai altei femei. Și dacă acești copii nu au fost adoptați de mama dvs. (ca să devină copii ei) atunci ei o vor moșteni pe mama lor, iar nu pe mama dvs.
Patrimoniul mamei dvs. se transmite numai către dvs.
romascanu, moderator