avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, Doresc o clarificare: Sunt la pensie din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, Doresc o clarificare: Sunt la pensie din 2018. In ...

Buna seara,
Doresc o clarificare:
Sunt la pensie din 2018.
In perioada in care am activat am avut CM - 3 luni inainte de aprilie 2001 si 6 luni CM dupa aprilie 2001.
In decizia de pensie cele 9 luni de CM sunt considerate ca fiind perioade asimilate.
Este corect ?
Se acorda puncte de stabilitate pentru aceasta perioada ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: FLYGIGI , utilizator 11:01, 31 Martie 2024
Ati primit o parte din raspunsuri aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de problema dvs.
Buna ziua D-nul Cornel Vasile,
Puteti raspunde foarte siumplu la ultima mea intrebare:
3 luni de CM inainte de 01.04.2001 si
6 luni de CM dupa 01.04.2001
REPREZINTA PUNCTE DE STABILITATE ?
Multumesc !
Punctele de stabilitate sunt cele obținute în muncă peste 25 de ani.....In carnetul de munca nu se treceau concediile medicale , iar perioada pana la 01.04.2001 nu are nimeni de unde sa stie ca ati fost in concediu medical ..dupa 01.01.2001 figureaza in stagiu de cotizare .
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul ... FLYGIGI FLYGIGI Buna ziua, In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul articol: \"Articolul 49 (1)În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Cherciudumitrache Cherciudumitrache Buna ziua, In adeverinta cu sporuri emisa de angajator sunt sporurile de vechime pan in data de 28.02.2003 si sporurile pentru pensie suplimentara pana in ... (vezi toată discuția)
Daca nu am dat carnetul de munca la scanat voi putea beneficia de pensie? Pribeag Pribeag Carnetul meu de munca este la mine acasa, nu a fost predat nicaieri, la scanat sau altceva. Voi putea sa ies la pensie cand o sa am dreptu legal de pensie ? ... (vezi toată discuția)