Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara, Ma numesc Borș Ortanta, Ce deosebire ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara, Ma numesc Borș Ortanta, Ce deosebire este între ...

Bună seara,
Ma numesc Borș Ortanta,

Ce deosebire este între gradul de handicap 2 somatic și. Gradul de invaliditate?
Se asimilează cele doua?
Menționez ca am 56 ani, sunt salariata și am fost diagnosticata cu gradul 2 de handicap.
Poate considera angajatorul ca gradul 2 de handicap se asimilează cu gradul de 1,2sau 3 de invaliditate de munca.?
Ce drepturi am?

Va mulțumesc.
Gradele de invaliditate sunt:I,II și III.
Gradele de handicap sunt:Grav, Accentuat și Mediu.Nu va face nimeni confuzie între ele.
Va mulțumesc.