avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Lucrez în urgență. Unde în mod normal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Lucrez în urgență. Unde în mod normal programul ...

Bună ziua.
Lucrez în urgență. Unde în mod normal programul este de 12/24, 12/48.
Suntem suficient personal, doar ca mereu există preferințe.
Întrebarea mea este, din punct de vedere legal, după o tură de 12 ore de noapte, câte ore trebuie să fie libere? 24 sau 48? Pentru ca aparent, ca e tura de zi ca e tura de noapte, primim 24 de ore libere. E legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:50, 29 Martie 2024
Codul Muncii
art.115
......
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ture 24 ore Vulturudac Vulturudac Daca lucrez in ture 24 ore cate zile libere am dreptul legal,dupa servici? Am dreptul la plata spor noapte si spor sarbatori daca tura cade in sarbatoare cu ... (vezi toată discuția)
Repausul dupa tura de 12 h (ce include ore de noapte) steliana28 steliana28 Buna seara Va rog sa ma lamuriti daca este legal ca angajatorul sa acorde 24 h libere dupa tura de 12 ore (de noapte). Lucrez intr-o institutie cu program ... (vezi toată discuția)
Program 12 cu 24, 12 cu 48 neov neov Buna ziua, S-a mai discutat de nenumarate ori acest aspect dar in continure unele aspecte sunt neclare pentru mine. Trebuie asigurat program 247 intr-o ... (vezi toată discuția)