Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Lucrez în urgență. Unde în mod normal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Lucrez în urgență. Unde în mod normal programul ...

Bună ziua.
Lucrez în urgență. Unde în mod normal programul este de 12/24, 12/48.
Suntem suficient personal, doar ca mereu există preferințe.
Întrebarea mea este, din punct de vedere legal, după o tură de 12 ore de noapte, câte ore trebuie să fie libere? 24 sau 48? Pentru ca aparent, ca e tura de zi ca e tura de noapte, primim 24 de ore libere. E legal?
Codul Muncii
art.115
......
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.