avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fortat de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fortat de angajator

Buna, la noi in fabrica nu e mult de lucru si suntem fortati sa ne luam zi de concediu ( avem si multe ore pe minus de anul trecut)este legal sa te forteze sa iti iei zi de concediu? Oare sa le cer in scris sa am dovada ? O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:38, 29 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.144 C.mun.
...
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz in serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna forțat gekadox gekadox Firma la care lucrez dorește să ne trimită în concediu de odihna forțat. Eu nu doresc deoarece doresc concediul în altă perioadă. Este legal să mă ... (vezi toată discuția)
Concediu Gianinaionela Gianinaionela Ma poate obliga angajatorul sa imi iau concediu de odihna in perioada aleasa de el,fara sa ma intrebe si pe mine?! (vezi toată discuția)
Concediu obligatoriu vivi23ro vivi23ro Bună ziua Firma la care lucrez din diverse motive (lipsa materiale, revizie curent, revizie internet) ne obliga sa ne băgăm câte o zi concediu, altfel nu ... (vezi toată discuția)