Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fortat de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fortat de angajator

Buna, la noi in fabrica nu e mult de lucru si suntem fortati sa ne luam zi de concediu ( avem si multe ore pe minus de anul trecut)este legal sa te forteze sa iti iei zi de concediu? Oare sa le cer in scris sa am dovada ? O zi buna!
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz in serviciu.