Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avem o salariată gravidă și o adeverință din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avem o salariată gravidă și o adeverință din partea medicului ...

Avem o salariată gravidă și o adeverință din partea medicului specialist prin care se solicită diminuarea programului de muncă de la 8 la 6 ore. Totuși, conform legii, trebuie să îi păstrăm salariul întreg, chiar dacă programul este diminuat.
Am primit din partea salariatei și cererea în care solicită diminuarea programului, inclusiv intervalul orar în care prestează activitatea.
Cum se procedează mai departe:
- se face act adițional cu termen de valabilitate până la încetarea stării de graviditate și cu raportare în revisal prin care se menționează diminuarea programului de muncă
- se face notă internă/decizie internă cu mențiunile de mai sus
- se pontează 8 h, chiar dacă lucrează doar 6, fără alte documente justificative
Mulțumim anticipat pentru răspuns și suport!
Se poate emite direct decizie de modificare a timpului de munca in baza recomandarii medicului specialist ..se modifica durata timpului de munca cu mentinerea salariului in REVISAL.
Mulțumim frumos pentru răspuns