Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA PENSIILOR? In ...

CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA PENSIILOR?
In decizia de pensionare din 2018, punctele obtinute la calculul pensiei au fost din: asimilarea perioadei de armata, asimilarea perioadei de facultate, de la grupele de munca in conditii speciale, din plata pensiei suplimentare, din conditiile normale de munca si din coeficientul de corectie de 15%. La recalcularea pensiei din septembrie 2024, care din aceste puncte se iau in considerare?
Armata si facultatea nu constitutie perioade contributive.
Toate punctele acumulate și aflate în decizie vor intra in recalcularea pe noua formulă de calcul a legii 360/2023.In plus se vor mai adăuga și puncte de stabilitate dacă aveți dreptul la ele.