avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA PENSIILOR? In ...

CARE SUNT PUNCTELE CONTRIBUTIVE LA RECALCULAREA PENSIILOR?
In decizia de pensionare din 2018, punctele obtinute la calculul pensiei au fost din: asimilarea perioadei de armata, asimilarea perioadei de facultate, de la grupele de munca in conditii speciale, din plata pensiei suplimentare, din conditiile normale de munca si din coeficientul de corectie de 15%. La recalcularea pensiei din septembrie 2024, care din aceste puncte se iau in considerare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:50, 30 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Armata si facultatea nu constitutie perioade contributive.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toate punctele acumulate și aflate în decizie vor intra in recalcularea pe noua formulă de calcul a legii 360/2023.In plus se vor mai adăuga și puncte de stabilitate dacă aveți dreptul la ele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele ... miro56ro miro56ro buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele necontributive si cele de stabilitate pentru recalcularea pensiei? multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, am iesit la pensie cu stagiu complet de cotizare in ... FLYGIGI FLYGIGI Buna ziua, Am iesit la pensie cu stagiu complet de cotizare in septembrie 2018. Va rog sa-mi raspundeti: 1. Am in grupa I de munca 2 ani si 3 luni: 2. Am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, În lg.360/2023 la dispoziții generale în art. ... tiberiu1001 tiberiu1001 Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. 15 ( 2 - 3 ) scrie ca pentru grupe/condiții de munca se acorda perioade suplimentare la vechime ... (vezi toată discuția)