Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda STB fara proces verbal Astazi la ora 07:52 m-am ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda STB fara proces verbal Astazi la ora 07:52 m-am urcat ...

Amenda STB fara proces verbal

Astazi la ora 07:52 m-am urcat in autobuzul 232.
Mi-am gasit loc si am dat SMS la numarul celor de la STB, apoi au urcat si doi controlori la ora 07:54
Imediat au blocat aparatele si unul dintre ei a venit sa ma controleze.
I-am aratat biletul si mi a spus ca am dat mesaj pentru ca am vazut o pe dansa, apoi mi a spus sa ii dictez codul pentru a vedea daca este valid sau nu.
Nu mi a aratat ce cod a scris, nici ce parola a bagat, doar mi a aratat ca biletul meu nu este valid.
Mi a spus direct ca pot plati amenda atat cash, cat si card, 80 de lei fara a-mi da vreo chitanta cu toate ca ar trebui sa primesti ceva care sa ateste ca tu ai platit! I am spus ca nu vreau sa platesc iar dansa a spus ca imi va veni amenda acasa de 500 de lei.
Doamna nici nu s a legitimat, apoi a si coborat la urmatoarea statie.
Intrebarea mea este, cum poate sa iti vina acasa amenda din moment ce nu ti a cerut vreun act pentru a te legitima si fara semnatura ta? Inseamna ca oricine iti gaseste buletinul te poate amenda sau poate face ce vrea cu el.
Cum poti intocmi un proces verbal daca nu ai datele mele sau semnatura mea?
Sper sa ma poata lamurii si pe mine cineva, cu toate ca observ ca se intampla tot mai des astfel de lucruri
Detalii aici: [ link extern ]