avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Societati legate 31.12.2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Societati legate 31.12.2023

Buna ziua, avem urmatoarea situatie la 31.12.2023 la societatile micro pe care le detinem
CAZUL 1
SRL 1....................Asociat A (75% ps) + Asociat B (25 % ps)....CA<500000eu
SRL 2....................Asociat B (100% ps)..............CA < 500000eu
Intr.Indiv..............Asociat B (100% titular)...........CA < 500000 eu

CA cumulata pentru cele 3 entitati depaseste 500000 eu ,
Avand in vedere noile reglementari conf OUG 31/2024 privind societatile legate, puteti va rog sa ma ajutati privind clarificarea daca SRL 1 ar putea sa ramana microintreprindere? Avand in vedere ca asociatul B detine doar 25% din partile sociale (in CF se prevede peste 25% din voturi si control).

CAZUL 2
SRL1 micro............asociat A (100%ps) ....CA <500000 eu
Intr.Ind.......................asociat A (100% titular) ...CA <500000 eu

Avand in vedere ca CA cumulat nu depaseste 500000eu, SRL 1 ar putea ramane tot in regim microintreprindere?

Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 1 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:32, 1 Aprilie 2024
CAZ 1

SRL 1 ramane micro pt ca nu e legata cu SRL 2 si nici cu Intr individuala.
Doar SRL 2 si Intrep indiv sunt legate .
Daca SRL 2 + Ind indiv > 500.000 euro - SRL 2 va trece la micro cu 01.01.2024.

CAZ 2

SRL 1 ramane micro .
Ultima modificare: Luni, 1 Aprilie 2024
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pastrarea regimului microintreprinterilor Lili Tomescu Lili Tomescu Buna ziua, Referitor la pastrarea regimului microintreprinterilor. O microintreprindere A are ca actionar unic (SOTIA) detinere directa 100% O ... (vezi toată discuția)
Procesul de succesiune Emilia Marc Emilia Marc Situatie: Cetatean Belgian (W), cu rezidenta in Romania, angajat in Romania (cu certificat de inregistrare si CNP). Nu este casatorit. Are un copil minor, ... (vezi toată discuția)
Conditia pentru aplicarea impozitului pe venit claudia.tihon claudia.tihon Buna seara! Referitor la conditia pentru aplicarea impozitului pe venitul microintreprinderilor: oricare dintre asociatii persoanei juridice romane detine ... (vezi toată discuția)