Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ? Poate incheia o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ? Poate incheia o persoana ...

Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ?
Poate incheia o persoana fizica , rezidenta in Romania un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii pe o perioada de 20 ani mentionez ca plata se face in fiecare luna si nu se face pentru nici o luna anterioara.
Plata este la casieiriem lunar m pentru luna in curs.
Contract pe termen nedeterminat
Leea 360/2023 care va intra in vigoare la 01/09/2024
Art.6
(2) Orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii în baza unui contract de asigurare socială, în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.
dar poate plati lunar 20 de ani sau e restricitionata numai la 6 ani ?
6 ani sunt pentru cumpararea vechimii in munca(din urma).
Pentru contractul de asigurare sociala pentru viitor nu exista limita.
Carp Mircea, utilizator