avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ? Poate incheia o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ? Poate incheia o persoana ...

Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ?
Poate incheia o persoana fizica , rezidenta in Romania un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii pe o perioada de 20 ani mentionez ca plata se face in fiecare luna si nu se face pentru nici o luna anterioara.
Plata este la casieiriem lunar m pentru luna in curs.
Contract pe termen nedeterminat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:27, 3 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Leea 360/2023 care va intra in vigoare la 01/09/2024
Art.6
(2) Orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii în baza unui contract de asigurare socială, în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, în vederea completării venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.
dar poate plati lunar 20 de ani sau e restricitionata numai la 6 ani ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
6 ani sunt pentru cumpararea vechimii in munca(din urma).
Pentru contractul de asigurare sociala pentru viitor nu exista limita.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Aprilie 2024
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 59 ani și 7 luni, 5 ani facultate, 2 copii, zonă poluata ... CARMENAsco CARMENAsco Am 59 ani și 7 luni, 5 ani facultate, 2 copii, zonă poluata (cu legea actuala as beneficia de 2 ani reducere). Când e mai avantajos să mă pensioneze ... (vezi toată discuția)
Noua formula de calcul din legea 360/2023 Marioni Marioni Buna ziua, As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, În lg.360/2023 la dispoziții generale în art. ... tiberiu1001 tiberiu1001 Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. 15 ( 2 - 3 ) scrie ca pentru grupe/condiții de munca se acorda perioade suplimentare la vechime ... (vezi toată discuția)