Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Ambele trec la profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Ambele trec la profit?

Buna dimineata!
Caz 1. Singura micro, asociati sot-sotie (50%-50%), administrator sot, venituri < 500.000 eur. Ramane la impozit micro?
Caz 2. Doua micro: prima - asociat unic X ( si admin) ai a doua -90 % X ( si administrator) si 10% sotia, Cumulat depasesc 500.000 eur venituri. Ambele trec la profit?
Din ce am inteles nu se mai tine cont de relatii de rudenie, respectiv daca este sau nu administrator.
Multumesc!
george-neagu, moderator
1. da pt ca e singura micro
2. da din pacate

Da nu se tine cont de grad de rudenie dar X are peste 25% in ambele societati.
Multumesc!