Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Nu stiu cui sa ma adresez, asa ca va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Nu stiu cui sa ma adresez, asa ca va rog frumos sa-mi ...

Buna ziua. Nu stiu cui sa ma adresez, asa ca va rog frumos sa-mi dati raspunsul la urmatoarea intrebare: pot, in cazul unui divort prin acordul partilor, deci amiabil, sa-mi pastrez dreptul de a locui in acel imobil, viager? Cu acordul sau fara acordul celeilalte parti. Spun asta deoarece nu se poate prevedea in timp evolutia relatiei. Imobilul a fost donat celeilalte parti in timpul casatoriei, nu am pretentii la 50% din nuda proprietate. Insa peste 50% din modernizarea locuintei a fost facuta de subsemnatul (dovada cu acte, facturi, bonuri pe numele meu), plus munca personala, care nu se poate dovedi, firesc, cu acte, ci doar in instanta cu martori. Acesta este si motivul pentru care as solicita in instanta, la pronuntarea divortului, drept clauza compensatorie, o suma daca sunt dat afara din imobil? De altfel, coabitarea dupa divort va fi consensuala, neexistand certuri sau agresiuni verbale si fizice intre noi, deci nu acesta este motivul divortului. Tin sa mentionez ca am vorbit despre instanta, dar divortul putem sa-l definitivam si prin alte mijloace, de ex. notarial, caz in care ce-ar trebui facut pentru a nu fi dat afara? Nu avem copii minori. Multumesc.
cezarserv, utilizator
Ați fi putut să vă rezervați dreptul de abitatie viageră (de a locui până la moarte) la vremea când ați donat bunul.
Din ce scrieți, pare că nu l-ați păstrat, deși vorbiți despre nuda proprietate... E dificil de înțeles.
Dacă l-ați rezervat, nu se stinge la divorț
Dacă nu-l aveți, el poate fi constituit. Dar prin voința proprietarului (zis aici "cealaltă parte") iar nu împotriva voinței sale.