avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pfa

PFA care plateste impozit in sistem real poate trece la impozitarea la norma de venit? O persoana cu varsa peste 65 ani si cu un grad de handicap poate beneficia de reducerea normei de venit si pentru varsta si pentru handicap?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:38, 3 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
poate trece daca codul CAEN al activitatii se regaseste in tabelul de la normele de venit de pe site-ul ANAF.
Daca se regaseste poate trece la norma si are scutire de impozit pentru handicap grav sau accentuat.
Si de reduecerea normei pt varsta pt contributia la CASS si CAS .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat + pfa + handicap toopeu toopeu Buna ziua, Intrunesc cumulativ cele 3 situatii prezentate Angajat la o Societate Comerciala . Din ianuarie 2009 mi-am deschis PFA - nu pentru a lucra cu ... (vezi toată discuția)
Activitate pe pfa BogdanCe BogdanCe Buna ziua. Urmeaza sa lucrez in curand pe baza de PFA. La un venit brut de aproximativ 2.500 RON /luna care forma de PFA ar fi optima? Am auzit diverse ... (vezi toată discuția)
Contributii cas,pensii,sanatate pyrobook pyrobook BUNA intrebarea de baraj ... sunt PFA dar sunt si angajat cu carte de munca ce contributii trebuie sa mai platesc .......... impozitul este platit dar cu ... (vezi toată discuția)