Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Concluzii scrise
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Concluzii scrise

Ma judec cu o primarie. Astazi a fost un termen. Judecatorul a decis ca in doua saptamani sa dea o hotarare. In sedinta de astazi a luat niste hotarari care ridica niste semne de intrebare. Dar sa o luam pe rand.

1. Reclamantii au dreptul la concluzii scrise sau sunt obligati sa le formuleze? Am inteles ca prin concluzii scrise reclamantii formuleaza pretentiile Avocatul n-a reusit sa ma lamureasca daca sunt obligati sau nu. In cererea de
introducere a actiunii primaria spune ce vrea si poate ca pentru instanta e suficient in cazul in care nu se revine cu concluzii scrise. Art 383 din NCPC nu spune ca e obligatoriu, dar la punctul urmator mentioneaza ca eu pot formula
concluzii scrise dupa ce le primesc pe cele ale reclamantului. Deci, daca reclamantul nu depune concluzii scrise,
eu raman cu buza umflata. Sau daca ele nu ajung la mine in timp suficient de reactie iar sunt pe dinafara.

2. Poate ma credeti tampit, dar am impresia ca toata lumea e impotriva
Va dau un exemplu de astazi. Sunt mai multe, dar astept incheierea de sedinta ca sa nu vorbesc aiurea.
Poate ca eu n-am inteles eu. Dar nici avocatul? In orice caz astept sa vad ce scrie in incheiere
Exemplu: In sedinta trecuta am depus la instanta un document. Incheierea de sedinta mentioneaza ca
reclamantul a primit documentul si ca cere un nou termen pentru a citi si formula observatii. Era un documen vital.
Astazi, reclamantul a motivat ca nu a putut formula observatii pentru ca nu a primit acel document. In adevar,
in dosar s-au regasit toate copiile documentului depuse de mine (prin arhiva, cu numar). Judecatorul a dispus ca
acel document sa nu mai fie luat in seama. Ce valoare are mentiunea din incheiere ca reclamantul a primit documentul?
Nu vreau sa ma duc prea departe cu gandul, dar ce vina am eu ca ori instanta doar a scris, dar nu l-a dat efectiv sau
ca reclamantul a plecat fara sa-l ia? E cusuta cu ata alba. Pai reclamantul n-a fost interesat sa citeasca incheierea ca
sa stie ce si cum? Si nu s-a sesizat ca n-a primit ce scrie ca a primit? Vorba lui Moromete, "da-o in ududoi".
Si nici avocatul meu n-a reactionat ca a zis ca a ramas perplex. Hai sa zic ca-l cred Eu perplex, el la fel.

3. Acuma, daca primesc concluzii scrise, pot contesta ignorarea acelui document? Dar daca nu primesc concluziile,
raman cu buza umflata. In orice, caz, lucratura pare frumoasa si plina de bun gust

Multumiri anticipate pentru raspuns si atentia acordata.
interval, utilizator
Înțeleg că s-au pus concluziile orale, că instanța a rămas în pronunțare și s-a amânat pronunțarea. Da? (verificați pe portal dacă scrie: amânare pronunțare)
Dacă da, atunci fiecare parte are posibilitatea să depună note/concluzii scrise. E un drept, firește, că nu e nimeni obligat să se apere intr-un proces civil.
Dacă aveți ceva de scris, scrieți concluziile dvs. și depuneți-le. (Nu așteptați și nu încercați să învățați acum procedura civilă, că nu-i ce pare).
romascanu, moderator
Multumesc, pentru raspuns
Da am verificat pe portal si scrie ca s-a amanat pronuntarea pentru 17 aprilie
Aceste note /concluzii scrise se depun la dosar sau se trimit partilor cu scrisoare recomandata si aviz de primire?
Sau si una si alta.?
interval, utilizator
Depuneți-le la dosar.
Ce ați citit dvs. e ...din altă poveste. Și mai există o situație (de aceea v-am cerut să verificați ce scrie pe portal) dar care este așa de rar întâlnită încât m-aș fi mirat să fi nimerit-o dvs. (eu m-am întâlnit cu ea o singură dată, ca să nu zic că am provocat-o eu, fiindcă aveam un interes. In rest, n-am văzut niciodată concluzii scrise trimise recomandat, altminteri decât la dosar).
romascanu, moderator
Va sunt recunoscator pentru raspunsul primit

Mentiunea din portal este urmatoarea
"În baza art. 396 alin. 1 Cod de procedură civilă, amâna pronunțarea la data de 17.04.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi, 03.04.2024."

Trimiterea prin recomandata cu AR am citit-o in Art 383 al NCPC, care are ca titlu "Concluziile scrise"

Multumiri anticipate pentru timpul si atentia acordate
interval, utilizator
Ințeleg. Dar art. 383 face parte dintr-o secțiune a c.p.c, referitoare la administrarea probelor prin avocați sau consilieri juridici. Un fel de vis frumos, care nu se practică.