Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am o situatie la asociatia de proprietari. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am o situatie la asociatia de proprietari. In sedinta ...

Buna ziua!
Am o situatie la asociatia de proprietari.
In sedinta toti locatarii prezenti (64%) au votat ca impartirea salariului femeii de serviciu sa se imparta in mod egal la cei 30 de proprietari, desi legea spune ca aceasta cheltuiala se imparte pe cota parte indiviza.
Un apartament cu 3 camere si o persoana (cota parte indiviza mai mare) plateste mai mult decat un apartament cu 2 camere si 4 persoane (cota parte indiviza mai mica). Practic curatenia se face pe acceasi suprafata pe care o folosesc proprietarii care locuiesc pe acea scara.
Este conform legii ca impartirea acestei cheltuielii sa se faca in cota fixa?
Multumesc!
Violeta88, utilizator
Nu este legal si daca cineva face contestatie aceasta se judeca conform legii, nu a ce ati decis dvs...
ART. 85 din legea 196/2018
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la
proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service,
reparații și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de
construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea
tehnică a construcției și în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuție și coloanele
instalațiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare hidraulică a
instalațiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalație de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deșeurilor menajere; structura de rezistență; fațadele; acoperișul și altele asemenea,
conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociației: salarii
sau remunerații pentru administrator, contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul
care asigură curățenia etc.;
indemnizații acordate membrilor asociației de proprietari ori
persoanelor alese: președintele, membrii comitetului executiv și cenzorului/comisiei de cenzori;
prime; credite bancare; contracte sau polițe de asigurări; cheltuieli cu produse și accesorii pentru
curățenie, alte servicii administrative către proprietatea comună.

Si daca nu i convine persoanei ce locuieste singura intr-un apartament cu 3 camere poate vinde/inchiria si locui in unul cu 2 camere...
Multumesc!
Nu judecam pe nimeni si nu spunem nimanui ce sa faca cu proprietatea, sunt puncte de vedere pe care trebuie sa le luam in considerare si sa le aducem la cunostinta, cum ca legea nu este tocmeala.