Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... RECALCULARE PENSIE-CUMUL PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

RECALCULARE PENSIE-CUMUL PENSIE

Bună ziua!
Sunt pensionara și cumulez pensia cu salariul de 8 ani.
Vă rog să îmi spuneți dacă la recalcularea pensiei , se aplică prevederile art.85 alin.3, lit.c) din Legea 360/2023, conform căruia se acordă câte un punct pentru fiecare an de contributivitate, realizat peste 35 de ani. Deoarece la alin (6) spune că nu se aplică alin.(3)- (5) pentru perioada în care se cumulează pensia. Din relatările de pe posturile TV ale d.nei Ministru , nu am înțeles prea bine.
Vă mulțumesc!
Cu deosebită considerație!
Ileana popa, utilizator
Perioada in care ati cumulat pensia cu salariul va aduce puncaj in plus la pensie - pentru ca aveti CAS platit din salariu -, dar NU si puncte de stabilitate .
CHKa, utilizator