Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stimate Domn/a Îmi permit să vă adresez o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stimate Domn/a Îmi permit să vă adresez o solicitare cu privire ...

Stimate Domn/a

Îmi permit să vă adresez o solicitare cu privire la o chestiune legală referitoare la montarea recentă a centralei termice la domiciliul meu.

Am solicitat debranșarea de la agentul de caldură pentru sistemul de încălzire centralizată, însă am ales să mențin apometrul pentru apa caldă în locuința mea, în contextul montării centralei termice proprii. Această decizie a fost luată cu gândul de a asigura o alternativă în cazul unor potențiale probleme tehnice sau necesități de reparații la centrala termică. În plus, doresc să menționez că dispun de apometru și pentru apa rece, conform reglementărilor și normelor în vigoare.

Înainte de a proceda mai departe, doresc să obțin o confirmare din partea dumneavoastră cu privire la legalitatea acestei alegeri. Există vreo prevedere legală care să interzică păstrarea apometrului pentru apa caldă în locuințele echipate cu centrale termice proprii?

Mentionez ca reprezentatul furnizarii agentului de apa calda impreuna cu administratorul au spus ca nu trebuie sa am apometru montat pt apa calda,si m-au obligat sa il demontez,apometru fiind certificat metrologic si tinut ca o alternativa pt viitor.(nu foloseam acesta apa)

Vă mulțumesc anticipat pentru consultanța dumneavoastră și pentru claritatea răspunsului.

Cu considerație,
Paul
Te vor băga la paușal dacă nu ești debranșat și n-ai apometru!
Vezi de treabă și dă-i afară din casă, oricum îți vor lua ceva bani pentru consumul comun de căldură dacă mai este cineva branșat la sistemul centralizat.
Montează un boiler electric pentru siguranță și ai rezolvat!
Salut,

Multumesc pt raspuns,din pacate nu am spatiul necesar sa montez boiler separat,ideea este legal daca ei au dreptul sa-mi interzica mie in a nu tine montat acel apometru pt apa calda,sa zicem chiar daca ma trece la pausal,cand centrala se strica in care am avut neplacerea in trecut,sa pot avea apa calda prin varianta 2.

Multumesc!
Legal nu au voie multe dar nu le pasă!
Sfatul meu este să nu rămâi "agățat", soluții există pentru orice! N-ai loc pentru boiler, există încălzitoare instant, foarte mici ca dimensiune dar "setoase" rău de energie electrică! Crede-mă, e mai bine să termini cu sistemul centralizat.