Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Erori buletin calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Erori buletin calcul pensie

In 2014 cand am trecut de la pensia de invaliditate la pensie limita de varsta , am solicitat un buletin de calcul .
In urma verificarilor facute , am constatat erori in buletinul de calcul in raport cu inregistrarile din cartea de munca dar
cel mai socant chiar cu punctajele din Certificatul privind stagiul de cotizare eliberat de CNPAS pe anul 2005 , ceea ce a determinat stabilirea eronata a punctajului mediu anual si implicit al pensiei .
Punctajul din buletinul de calcul pe anul 2005 nu corespunde cu punctajul anual din certificatul eliberat chiar de CNPAS pe anul 2005 , si anume :
Certificat CNPAS noiembrie 2005 : total venit asigurat 4605 = 4,52802 nr.puncte de pensie /luna .
Buletin de calcul noiembrie 2005 :suma contributiva de numai 1795 ( ?!) = 1,76500 nr.puncte de pensie/luna

Am facut contestatie in 2015 , dar nu am primit vreun raspuns in tot acest timp !
titinad, utilizator
In baza acelei contestatii puteti deschide actiune in instanta.
Sau:
Puteti depune o cerere de revizuire cu motivarea cerintelor d-voastra.
Decizia primita, de admitere sau respingere o veti putea contesta direct in instanta in baza art.127 din legea 360/2023.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru raspuns .