Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Femeie născută în martie 1965, cu 1 an reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Femeie născută în martie 1965, cu 1 an reducerea varstei de ...

Femeie născută în martie 1965, cu 1 an reducerea varstei de pensionare de la grupa, angajata din 1 septembrie 1988, cu 9 luni șomaj înainte de 1 aprilie 2001 și 3 luni nelucrate, fără copii..........ce stagiu de cotizare contributiv are pe legea 350/2023.
În 17 mai 2020 am scos stagiul de cotizare de la cnpp 31 ani și 2 luni. De atunci lucrează pana în prezent. Socoteala rezulta ca pe 17 mai 2024 face 35 ani și 2 luni, dar pe legea 360/2022 se scad cele 9 luni de șomaj nu? Am calculat bine ca de la 1 septembrie depășește cei 34 ani și 1 luna contributivi necesari ieșii la pensie ? La cei 34 ani și 1 luna se aduna și 5 ani facultatea la zi și cele 9 luni șomaj și poate ieși la pensie limita de vârstă redusa.
Corect.
34 ani si 1 una luna stagiu complet contributiv + 5 ani de stagiu de cotizare = limita de varsta pe art.56 din legea 360/2023.
Nu cumva se scade din cei 34 ani si 1 luna si concediul medical in perioada asta: ................... legea 360/2023 articolul 14 (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:..................;c) a beneficiat în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizații de asigurări sociale, acordate potrivit legii ?
Stagiul asimilat nu intra in conditia de stagiu contributiv.