Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp restul terenului ...

Pe timpul comuniștilor se făcea donație cu 250 mp restul terenului din curte era al statului.
Nu inteleg o chestie din 1990 se retroceda terenul din curte soț și soție a dat tatălui în 1986 donație casa și teren,terenul a stat așa sa platit impozit a murit barbasu apoi tata nepot de sora apoi soția lu barbasu a făcut testament la strănepoții de sora apoi certificat de moștenitor pe 250 mp după donație.
În situația asta ce este de făcut după moartea matusei pot ataca în instanță că strănepot de sora cu sora mea dacă a stricat testamentul a făcut donație etc mătușa altcuiva pot ataca în instanță
că clasa moștenitoare,in anul 2022 sa făcut măsurătorile ptr cartea funciară.
Ce pot cere Primăriei se ascunde ceva cu terenul din curte am un drept la el cu legile care s-au schimbat după testament și dezbaterea donație pe partea tatălui.
Și acum, cititi-va întrebarea, cu voce tare. Suna bine?
Bunurile după testament sunt a lu barbasu care nu a avut copii,
mătușa lea dobândit cu barbasu și acesta a decedat.
In anul 1998 barbasu decedat apoi tata in 1999 și anul 2000 testament făcut apoi dezbaterea moștenirii după donația de 250;mp.
Aici nu înțeleg dacă sunt a lu barbasu bunurile toate ia după moartea ei le da cui vrea prin testament sau alte formalități.

raluk0207 a scris:

Și acum, cititi-va întrebarea, cu voce tare. Suna bine?