Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună seara! Am achiziționat o mașină nouă ( ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună seara! Am achiziționat o mașină nouă ( hyndai i20 automata) ...

Bună seara! Am achiziționat o mașină nouă ( hyndai i20 automata) în data de 26.04.2024 de la Tiriac Auto, în data de 27.04.2024 am dus-o în service ( la ei) deoarece la 119 km s-au aprins 7 martori în bord , m-i s-a blocat volanul în mers . De atunci masina este la ei , au făcut 300km cu ea și îmi spun ca la ei nu se manifesta defectul deoarece dupa ce opresc motorul dispar martori din bord sau nu neaparat ! Nu sta in defect mult timp ! Eu am poze facute in timpul mersului si se vede clar ca sunt martorii aprinsi in bord si in plus nu mai indica nici kilometraj nici turatii
absolut nimic . Întrebarea mea este ce pot face în situația asta? Pot cere sa m-i se schimbe masina tinand cont ca imi poate pune viata in pericol blocandu-se volanul in mers? Menționez ca am refuzat sa ridic masina din service deoarece nu s-a găsit defectul pt a fi remediat , am făcut sesizare la ei iar răspunsul a fost ca e în analiza și voi primi cât mai repede un răspuns.
Rox Flo, utilizator
Buna ziua, in primul rand nu cred ca ati cumparat masina in 26.04.2024. Apoi, in functie de gravitatea tehnica a defectiunii sesizate, aveti dreptul fie la restituirea pretului platit si restituirea masinii catre vanzator (rezolutiune vanzare), fie la o micsorare a pretului. Schimbarea autoturismului defect cu un altul nu poate fi impusa vanzatorului decat daca s-a obligat in acest sens fata de dvs. printr-unul din documentele semnate cu ocazia achizitiei. Prin urmare, incepeti cu o notificare oficiala, trimisa prin avocat, urmand ca in caz de neconformare sa ii chemati in judecata.
Buna seara , da corect , am achiziționat masina în data de 26.03.2024. Am greșit luna , este luna martie.
Am făcut notificare către ei , iar un avocat mi-a spus ca pot cere înlocuirea mașinii deoarece este cu defect care îmi pune viata în pericol și în acest caz nu este conforma cu certificatul de garanție.
Mulțumesc pentru sfat , voi vedea ce răspuns primesc de la ei deoarece azi am refuzat sa iau masina din service pentru ca nu au găsit defectul, deci nu au remediat nimic.
Rox Flo, utilizator