avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se poate opta pentru plata CASS?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se poate opta pentru plata CASS?

Buna ziua! Imi poate spune cineva va rog care sunt veniturile de natura celor prevăzute la art.155 din Codul fiscal
pentru care nu se datorează CASS și se poate opta pentru plata CASS?
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 7 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:32, 9 Aprilie 2024
pentru toate veniturile de la art 155 se datoreaza CASS daca sunt peste un anumit plafon de6/12/24 de salarii minime . Daca se realizeaza sub plafon se poate opta pt plata CASS .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionar pentru limită de vârstă mai are venituri din inchirieri IlincaBoureanu IlincaBoureanu Mama este pensionar pentru limită de vârstă și mai are venituri din chirie. Este scutită de plata CASS pentru veniturile din chirie? (vezi toată discuția)
Declaratie unica persoana fizica xman_ghio xman_ghio Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva nelamuriri legate de impozitul pe venit persoane fizice si depunerea declaratiei unice. In cursul anului 2019 am ... (vezi toată discuția)
Ce formular depun la anaf daca am venituri din mai multe surse sub 12 salarii minime pe economie in 2018 (1900 lei) Epuree Epuree Cei care au venituri din mai multe surse, sub 12 salarii minime, si vrea sa plateasca doar CASS prin optiune, ce formular depune si unde bifeaza numai pentru ... (vezi toată discuția)