Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Tatăl recăsătorit cu bunuri inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Tatăl recăsătorit cu bunuri inainte de căsătorie, ...

Bună ziua! Tatăl recăsătorit cu bunuri inainte de căsătorie, decedează. Cu actuala soție nu are bunuri comune, întrebare :
La masa succesorală se prezintă copii din prima căsătorie și actuala soție? Dacă da, care sunt cotele raportat la întreaga avere? Mulțumesc anticipat ptr răspuns!
Da , sotia mosteneste 1/4 și copiii impart egal, 3/4.
Bună ziua! 1/4 din toată averea sau 1/2 (jumatate din intreg) plus 1/4 din jumatatea soțului? Știu că bunurile dobândite înainte de căsătorie, donații nu intra la partaj, însă în caz de deces soția are aceleași drepturi 50% plus 1/4 din jumatatea defunctului!
Mulțumesc anticipat!

gi-jane2 a scris:

Da , sotia mosteneste 1/4 și copiii impart egal, 3/4.

Cotele se raportează la ce întra în masa succesorala și în acest caz, nu intra jumatate din bunuri, ci toate bunurile ca sunt bunuri proprii.
Deci daca sunt proprii, nu devin comune după deces.