Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost angajata trei ani la un magazin alimentar si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost angajata trei ani la un magazin alimentar si sambata ...

Am fost angajata trei ani la un magazin alimentar si sambata am fost anuntati ca de marti magazinul se inchide (este vandut)si pe noi ne va baga in somaj intrebarea mea :este legal sa fim anuntati de pe o zi pe alta ?Va multumesc!
Andreeagabriela1976, utilizator
Da, intrucat nu au un anumit termen mentionat in lege..importanta este acordarea preavizului.
Nu a zis nimeni de niciun preaviz sambata a anuntat ca se inchide magazinul luni facem curat si gata nu mai am loc de munca .Trebuia sa ne anunte ca se va inchide magazinul si sa stam in praviz 20 de zile si apoi sa ne bage in samaj ?Si care este procedura eu nu vreau somaj deci ar trebui sa ma concedieze ei sau ma pune sa semnez demisia?
Intrarea in somaj, inseamna concediere pentru desfiintarea postului cu preaviz.

Depunerea demisiei este decizia dvs.
Buna ziua. Ma poate trimite in preaviz la abator unde nu exista postul pe care eu il ocupat la magazin?
Art. 40 Codul muncii
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....