avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziție software extracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziție software extracomunitar

Achiziție software extracomunitar

Bună seara!
In cazul achizițiilor extra comunitare de software, pentru un SRL neplătitor de TVA in țară (avem și Cod TVA intra comunitar) cum se vor achita aceste achiziții? Ce CIF se va folosi?

Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: marius740 , utilizator 22:57, 7 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
se va folosi codul de neplatitor de tva ( si se plateste tva in romania ) prin Declaratia 301.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt!


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se va folosi codul de neplatitor de tva ( si se plateste tva in romania ) prin Declaratia 301.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este numarul vat? costinionut costinionut Buna ziua, Vreau sa cumpar echipament de pe un site din Anglia si imi cere VAT-ul. Eu am un PFA neplatitor de TVA dar tatal meu are un S.R.L. si ... (vezi toată discuția)
Achizitii extracomunitare col_tulla col_tulla Buna ziua. Am o firma neplatitoare de TVA pe care as dori sa fac achizitii extracomunitare de masini din Elvetia (tara non-comunitara). Cum ma incadrez la ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)