Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani si 10 luni ...

Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani si 10 luni stagiu total realizat este de 38 ani 3 luni si opt zile ,indicele de corectie a fost de 1.41 as vrea sa stiu cat este indexarea din noua lege din septembrie 2024 .se mai aplica penalizarea de 30 %
Legea 360/2023
Art.144
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menținerea procentului de diminuare.
(7) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei.