avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani si 10 luni ...

Am iesit la pensie anticipata in iulie 2023 la 57 ani si 10 luni stagiu total realizat este de 38 ani 3 luni si opt zile ,indicele de corectie a fost de 1.41 as vrea sa stiu cat este indexarea din noua lege din septembrie 2024 .se mai aplica penalizarea de 30 %
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:19, 8 Aprilie 2024
Legea 360/2023
Art.144
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menținerea procentului de diminuare.
(7) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se va recalcula penalizarea în cazul pensiei anticipate ... Costi Furtună Costi Furtună Cum se va recalcula penalizarea în cazul pensiei anticipate parțial ? (vezi toată discuția)
Legea pensiilor 360/ 2023 johnny_1961 johnny_1961 Legea 360/ 2023 Pensia anticipata partiala! Buna ziua Sunt pensionat anticipat partial din 2021. , stagiul de cotizare pe decizia de pensionare este de ... (vezi toată discuția)
Aplicare art 56/144(7) din legea noua a pensiei ! johnny_1961 johnny_1961 Buna ziua Sunt nascut in mai 1961 sex masculin ! Am depus dosarul de pensionare pentru pensie anticipat partiala in luna mai 2021 ! Am mai lucrat pana in ... (vezi toată discuția)