Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Exista vreo lege legata de timpul in care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Exista vreo lege legata de timpul in care pot fi tinute ...

Buna ziua! Exista vreo lege legata de timpul in care pot fi tinute device-urile de politie dupa ce mi-au fost luate? Fac referire la analiza datelor, nu este vreun interval stabilit de lege? Sau pot fi tinute device-urile respective dupa ce au fost extrase datele pana la analiza cat timp doresc cei de la politie?
Pe toata durata cercetarii, fara a se nominaliza un termen limita.
Device-urile reținute de poliție rămân în custodia acesteia cât timp este necesar pentru soluționarea anchetei. Nu există nicio prevedere legală prin care poliția să fie obligată ca într-un termen de...să restituie bunurile.
Si eu nu pot face nimic in privinta aceasta? Poate eventual o cerere?
Puteți face și cerere. Încercați!