Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am cerut fostului angajator adeverinta pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am cerut fostului angajator adeverinta pentru salariile brute ...

Am cerut fostului angajator adeverinta pentru salariile brute pentru perioada anterioara date de 1.04.2001 , si anume pentru anii 1974 - aprilie 2001. Din cei 27 de ani pentru care solicitasem informatiile lipsesc aproximativ 16 ani , angajatorul afirma ca arhiva a ars intr-an incendiu in anul 2017. Diferenta este una majora intre salariile trecute in cartea de munca si salariu brut lunar din statele de plata , avand in vedere ca am lucrat intr-o sectie de productie cu flux continuu , in trei shimburi cu multe ore suplimentare si in acord global.
Ce pot face in acest caz ?
Exista dovezi ca arhiva a ars?
Angajatorul mi-a trimis o informatie in acest sens cu lunile /anii pentru care nu au gasit documente
Una este sa nu se gaseasca si alta este situatia cu arsul arhivei.. puteti depune o sesizare la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mi-au trimis oficial informatia ca nu au gasiti toate documentele solicitate ca urmare a unui incendiu din 2017 la firma de arhivare . Ce pot face in acest caz .
Cam greu .. ar trebuie reconstituita arhiva.. solicitati un punct de vedere de la Ministerul Muncii