Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu Casa de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu Casa de pensii. In urma ...

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu Casa de pensii. In urma cu 4 luni , adca in luna decembrie 2023 am avut o poprire de la ANAF in suma de 161 de lei. Poprirea a fost facuta de catre ANAF in contul pensiei . Mi s-a oprit atunci o suma de 252 de lei la banca emitenta prin care primeam pensia lunara. Dupa 3 zile, am primit mesaj de la banca ca s-a sistat poprirea in suma de 161 de lei de unde deduc ca s-au virat la ANAF. Astazi 8 aprilie 2024 am primit talonul de pensie si mi s-a oprit , retinut de catre casa de pensiii iar aceasta suma. .Nu inteleg cum , daca a fost poprita acum 4 luni si apoi sistata de ce a fost retinuta din nou. Este un abuz al Casei de pensii? Ce anume ar trebui sa fac?
Multumesc.
Posibil ca banca sa nu fi instiintat CJP sau in momenul anuntului, talonul de pensie sa fi fost deja emis.
Notificati CJP in scris, cu nr. de inregistrare/ data si anexati copie dupa mesajul bancii. Cereti recuperarea sumei retinute abuziv.