Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere program 6 ore femeie insarcinata.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere program 6 ore femeie insarcinata.

Medicul specialist ginecolog, medicul de familie cu acordul medicului specialist de medicina muncii pot recomanda angajatorului program de 6 ore.
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.
(art.13 din OUG 96/2003)
Cornel Vasile, Consilier juridic