Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este obligatorie paza la banchet?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este obligatorie paza la banchet?

Salut! As vrea sa stiu daca este obligatoriu sa apelam la servicii de securitate in cadrul unui banchet de clasa a 12-a ,organizat de elevi si parinti. E un grup de profesori care insista sa platim si paza, mi-as dori sa stiu daca le putem refuza. Ca si la nunta, doar nu esti obligat sa angajezi si o paza, e o petrecere privata, ca si banchetul. Multumesc!
Likior, utilizator
Nu sunteti obligat de nici o lege sa apelati la o firma de securitate pentru paza. Daca profesorii nu se simt in siguranta cu elevii lor sau intre ei, nu trebuie sa participe la banchet. Ideea bizara de a sarbatorii terminarea liceului in timp ce esti pazit de musculosi imbracati in negru mi se pare o dovada clara a degradarii societatii romanesti. Maine-poimaine o sa ni se para firesc sa ne pazim copiii la gradinita cu jandarmi mascati.