Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschiderea procedurii de succesiune în speța unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschiderea procedurii de succesiune în speța unui SRL

Pentru deschiderea procedurii de succesiune în speța unui SRL în faliment, care deține în patrimoniul său un imobil , este necesar un raport de evaluare să fie prezentat la notariat? Pot face eu acest raport cu un evaluator la alegerea sau lichidatorul numește un evaluator agreat de el?
george-neagu, moderator
Nu stiu ce calitate aveti d-voastra in SRL. Adunarea creditorilor sau creditorul majoritar, daca exista, sunt cei care hotarasc care dintre ofertele evaluatorilor sunt acceptate. In caz de contestatii hotaraste judecatorul sindic. Evaluatorii trebuie să fie membri ai Asociației Naționale a Evaluatorilor din România, iar evaluarea trebuie efectuată în conformitate cu standardele internaționale de evaluare.
Acum discutați de succesiune sau de situația de faliment a firmei și de patrimoniul firmei?
SRL -ul a fost a tatălui meu care a decedat, în urma decesului am aflat de situația firmei. Acum vreau să achit datoria și totodată să încep procedura de succesiune. Dețin în mod legal certificatul de calitate de moștenitor. De asemenea , am un raport de evaluare, însă de la notariat mi s-a spus ca nu mai este în termenul de valabilitate și ca trebuie sa prezint unul mai actual. De aici întrebarea mea, dacă are rost sa fac eu unul pe cont propriu la un evaluator acreditat sau trebuie sa se ocupe tot lichidatorul și sa mi-l dea pentru a putea începe procedura de succesiune.

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu stiu ce calitate aveti d-voastra in SRL. Adunarea creditorilor sau creditorul majoritar, daca exista, sunt cei care hotarasc care dintre ofertele evaluatorilor sunt acceptate. In caz de contestatii hotaraste judecatorul sindic. Evaluatorii trebuie să fie membri ai Asociației Naționale a Evaluatorilor din România, iar evaluarea trebuie efectuată în conformitate cu standardele internaționale de evaluare.

Lichidatorul va angaja un evaluator pentru ca d-voastra nu aveti decat calitatea de mostenitor al asociatului unic al societatii falite in cadrul procedurii falimentului. Problema este ca NU mai puteti achita datoria societatii in faliment pentru ca odata cu intrarea in faliment societatea NU mai exista deoarece a fost dizolvata. Acum mai exista doar o "carcasa", o "umbra" a fostei societati comerciale care are ca unic scop plata datoriilor catre creditori. Daca d-voastra faceti plata datoriilor societatea este radiata la fel ca si in situatia in care Nu faceti plata datoriilor si creditorii sunt indestulati prin vanzarea activelor societatii.