Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. De cateva luni am o problema la obtinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. De cateva luni am o problema la obtinerea vizei de ...

Buna seara.
De cateva luni am o problema la obtinerea vizei de munca din cauza unui contract radiat-activ.
Cei de la ITM mi-au spus ca nu se poate interveni asupra lui iar cei de la IGI si MAE sustin că el trebuie sters de tot si se poate face asta.
Nu mai stiu unde sa apelez pentru ajutor.
De la vize mi se comunica doar ca apare in sistem activ si cica ei nu au optiunea de a vedea contractele radiate in stare activa.
S-a mai confruntat cineva cu asemea situatii? Se poate face ceva ca acel contract sa dispara de tot sau să se modifice starea lui cumva?
Cei de la ITM nu mă ajuta deloc si doar dau din umeri.
De la Bucuresti mi se comunica ca ei vad activ acel contract si evident nu imi elibereaza Viza de munca
Sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac.
Va multumesc anticipat pentru atentie si raspunsuri.
Cei de la IGI /MAE daca nu cunosc programul , ar trebui sa se abtina sa faca comentarii absurde . Greseala este a angajatorului care a radiat c.i.m. in stare activa , in loc sa-l inceteze si apoi sa radieze.

Asupra unui c.i.m. radiat nu se mai poate interveni in aplicatia REVISAL.

Radierea reprezintă ştergerea logică a unui contract înregistrat eronat pentru un salariat. Un contract se poate radia indiferent de starea în care se află.

In baza de date , c.i.m. apare ca radiat-activ, nu ca activ. Este diferenta.
Bună seara, vă multumesc frumos pentru raspuns dar eu ce aș putea face in cazul acesta?
Am scos adeverință de la angajator precum că acel contract a fost o eroare si nici macar nu a fost semnat iar de la ITM am scos o adresa la fel care sa ateste că acesta este radiat si nu se mai poate face nimic.
Mai mult de atat nu am reușit.
O să raman mereu cu acel contract radiat activ?
V-am explicat sunt doua notiuni distincte , radiat-activ si activ..chiar daca scrie activ, el este sters/radiat..asupra acestei situatii nu se mai poate interveni ..ramane asa .

Solicitati un punct de vedere de la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului.
email : comunicare@inspectiamuncii.ro