Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile plătite ...

Bună
De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile plătite de locatarii unei scării , direct Asociatiei de proprietari si nu oamenilor..Eu înțeleg ca asociația de proprietari este constituita din noi locatarii dar are un statut juridic.
Mulțumesc!
M-ati băgat în ceata. Poprirea se instituie oe venituri, nu pe cheltuieli. Nu explicați totuși despre ce e vorba?
Nici eu nu am inteles, desi ma ocup de as. prop. de peste 30 de ani....
Explicati ce s-a intamplat.
Am câștigat un proces cu Asociația de proprietari,s-a făcut executare silita pe cont (bunuri nu sunt) însă nu se lucrează cu contul plățile le fac ches...Asociația spune ca oamenii sunt obligați sa achite banii ce mi se cuvin, însă oamenii nu vor.
Executorul în baza CF v-a face poprire pe cheltuielile datorate lunar de către fiecare proprietar (inclusiv eu) însă trebuie să mergem individual sa depunem banii în contul executorului, de aici întrebarea mea...

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

M-ati băgat în ceata. Poprirea se instituie oe venituri, nu pe cheltuieli. Nu explicați totuși despre ce e vorba?

Nu cred ca exista posibilitatea asta, nu se poate pune poprire "pe cheltuieli". Daca oamenii nu vor, nu aveti ce face, deoarece ati cistigat un proces impotriva unei persoane juridice, nu impotriva unor persoane fizice.
Asociatia poate spune orice, nu inseamna ca si au dreptate.

Ar fi trebuit sa cistigati procesul nominalizindu-se persoanele vinovate din conducerea asociatiei, atunci era altceva.
latka, utilizator
Pe scurt: proces ,apel câștigat cu asociația de proprietari ..sentințe definitive....executare silita!.....însă nu are ce sa execute asociatiei....în cazul acesta administratorul spune ca suma trebuie împărțită locatarilor scarii (inclusiv mie)...oamenii sunt revoltați ca de ce trebuie sa plătească ei...De unde se recuperează banii....?....stau cu sentințele în mână de 2 ani de zile...

latka a scris:

Nu cred ca exista posibilitatea asta, nu se poate pune poprire "pe cheltuieli". Daca oamenii nu vor, nu aveti ce face, deoarece ati cistigat un proces impotriva unei persoane juridice, nu impotriva unor persoane fizice.
Asociatia poate spune orice, nu inseamna ca si au dreptate.

Ar fi trebuit sa cistigati procesul nominalizindu-se persoanele vinovate din conducerea asociatiei, atunci era altceva.